«Зелений туризм» в Україні

97

53У багатьох людей літній відпочинок за звичкою продовжує асоціюватися з прийомом сонячних ванн на березі моря чи річки. Однак, найбільш розвинені країни світу вже давно не розглядають морський відпочинок як єдино можливий для поновлення сил та оздоровлення. Все більшої популярності набирає новий рівень спілкування з природою – так званий «зелений туризм». Більше того, популярність «зеленого» або «сільського» туризму зростає з кожним роком. Але давайте подивимось з чого все почалось.

«Зелений туризм» виник у Європі ще близько півстоліття тому. Для України ж начебто традиція відпочивати на селі нова, але це не так. Новий для України лише термін «зелений туризм», а ось традиція має свою історію. Слід згадати хоча б випадки, коли до гостинних господарів у Карпатських селах приїздили набратись здоров’я та наснаги різні діячі культури та науки, політики: І. Франко, М. Грушевський, Л.Українка, В.Гнатюк та ін.

Сільським туризмом в Україні, як однією з найбільш перспективних галузей туризму, навіть, організація окрема займається – «Спілка сприяння розвитку сільського зеленого туризму в Україні». Цілями організації є збір даних про осередки «зеленого туризму» в Україні, реклама та популяризація цього напрямку туризму, проведення презентацій, виставок, конференцій, присвячених проблемам та досягненням «зеленого туризму».

Що ж такого цікавого в «зеленому туризмі»?

Якщо давати визначення цій галузі туризму, то це – відпочинок в приватних помістях сільської місцевості, багатої на різноманітні туристичні об’єкти. Під час відпочинку на відпочиваючих впливають три види факторів: естетичні, оздоровчі та пізнавальні.

54«Зелений туризм» сьогодні – це не просте сидіння в сільській хаті і харчування натуральними продуктами. Господарі заздалегідь готуються до відвідин і планують чимало екскурсійних програм по типу збирання ягід та грибів, походу в гори, купання в гірських річках, баня тощо.

Перше місце серед регіонів з найбільш високою пропозицією «зеленого туризму» є Західний регіон нашої країни або Закарпаття. Взимку – це горні лижі і можливість зустріти Новий Рік та Різдво у всіх красках українського традиційного колориту, а влітку – надзвичайні ландшафти, горні річки, ягоди, гриби, чисте гірське повітря. До центрів «зеленого туризму» Західного регіону відносять Татарів, Яремче, Ворохту, Косів, Яблуницю, Рахів, Славське та ін.

Осередками «зеленого туризму» може похвалитись і Південний регіон країни. Основні місця відпочинку тут розташовані на берегах Південного Бугу в районі с. Мігия Первомайського району Миколаївської області, а також в районі Кінбурнської коси (Очаківський район Миколаївської області). Цікаві пропозиції щодо відпочинку у сільській місцевості має і Ізмаїльський район Одеської області (заповідник «Придунав’є»), Голопристанський район Херсонської області.

Широкою популярністю прихильників «зеленого туризму» користуються території Поділля – Тернопільська, Хмельницька та вінницька області. Тамтешні місця багаті на архітектурні та історичні пам’ятки (Камянець-Подільська т а Хотинська фортеці), печери, цілющі джерела тощо.

Якщо говорити про жителів столиці, то вони полюбляють «зелений туризм» недалеко від Києва. Особливої уваги тут заслуговує «Соколиний хутір» на Чернігівщині. Поряд з осередком знаходиться великий дворцово-парковий ансамбль у Качановці.

Для поціновувачів української історії епохи козацтва, приємними стануть відвідини с. Могильов Царичанського району Дніпропетровської області. Це село може похвалитись залишками фортеці, а також двома вцілілими церквами тих часів. До того ж недалеко від села знаходиться Орельський природний заповідник, тож повітря тут і цілюще, і просочене історією.

Згадані вище місця – лише невеличкий перелік осередків «зеленого сільського туризму» на Україні. Цікавих і природньо чистих місць набагато більше.

Багатьох туристів цікавить питання «зручностей» і умов проживання в тих чи інших осередках «зеленого туризму». Тому поспішимо відповісти: умови бувають різні. На сайтах туроператорів ви зможете знайти інформацію про так звані категорії помість. Перша категорія помість має найбільш сучасні умови проживання, далі – менше. Тож не обов’язково «зелений туризм» – це «шевченківська» хата, вкрита стріхою, дерев’яний туалет, колодязь і таке інше. Любителі комфорту також мають змогу знайти для себе приємний відпочинок у селі.

Хай там як, а «зелений туризм» – відмінна можливість не лише ознайомитись з побутом селян, пам’ятками історії тощо, але й поновити сили, набратися життєвої енергії, творчої наснаги і, навіть, укріпити здоров’я. Тож долучайтесь!

Коментарі
Завантаження...