Острів Зміїний

48

Острів Зміїний – острів у Чорному морі, що відноситься до території України та входить до складу Кілійського району Одеської області. На острові знаходиться поселення, що має офіційну назву Біле.

Статус острова Зміїний довгий час був «під питанням» і оспорював ся Румунією, яка стверджувала, що це скала. Однак 03 лютого 2009 року Міжнародний суд ООН в справі стосовно територіального спору між Україною та Румунією про делімітацію континентального шельфу та виключної економічної зони ухвалив рішення на користь України, яка стверджувала, що Зміїний є островом.

У 1998 році Указом Президента України острів Зміїний визнаний загально зоологічним заказником загальнодержавного значення. Тут, у берегів острова, водяться риби та інші морські тварини (зокрема, краби) занесені до Червоної книги України.

Розташування та географічні показники.

Острів Зміїний розташований приблизно у 35 км. від узбережжя на широті дельти Дунаю. Острів має подібну до хреста форму та площа його складає 20,5 гектарів. Відстань між крайніми точками острову – 615 та 560 метрів відповідно. Найближчий до острова український населений пункт – Вілково, Одеської області.

Острів утворений міцними гірськими породами та має скелясті береги, висота яких досягає 3-4 метрів на Північному Сході та 25 метрів на Південному Заході. Максимальна висота острову над рівнем моря – 41,3 м. На острові є ущелини та гроти, що уходять від моря вглиб острову.

Клімат на острові помірний, степовий. Особливістю його є часті вітри, зміна погоди та висока вологість повітря. Дерева на острові не ростуть, він вкритий степовими травами.

Острів є дворівневим. На верхньому рівні розташовані гелікоптерний майданчик та прикордонна застава, а нижній рівень займає саме поселення, що складається з однієї вулиці – Казацької.

Острів вважається найчистішим куточком української землі.

Історія острову.

Відомим в міжнародному масштабі острів Зміїний став зовсім нещодавно і пов’язано це, в першу чергу, з територіальним спором щодо нього між Україною та Румунією. За історичними ж та літературними згадками остів був відомий ще 3000 років тому. Це місце було священним для древніх. Так античні греки вважали, що саме тут розташований вхід в підземне царство мертвих. В радянські часи на острові планували збудувати атомну електростанцію, але будівництво так і не було розпочато…

Перше згадування про людей на острові відноситься до VII століття до нашої ери. Це були греки, що стали освоювати Північне Причорномор’я. Вони принесли на острів культ героя Троянської війни – Ахілла. Багато авторів древності (більше 30) описували остів. Серед них: Павсаній, Страбон, Аріан, Евріпід.

За своє довге існування острів мав багато назв. Знали його і як острів Ахілла, Левка, і як Філоксій, Фідонісі, Ілан-Ада, Острів Блаженних, Зміїний…

Довгий час, аж до кінця XVIII століття острів належав до Османської імперії. Це перший «офіційний» власник острову.

У 1878 році острів став власністю Румунії, нової держави, що тільки-но з’явилась на карті Європи.

У 1946 році острів перейшов до складу СРСР у складі УРСР. З 1991 року – складова частина України.

Легенди острову.

Багато бажаючих з огляду на насичену історію острову мріють про знайдення кладу османів, що начебто залишений на острові. Однак пошуки ще не разу не увінчались успіхом. Ускладнює пошуки і рівень води, що останнім часом піднявся аж на 5 метрів.

Археологи мріють найти на острові власну Трою, статую Ахіллу, яка буцімто була тут за часів стародавніх греків та сам щит Ахілла.

І хоча знахідки біля острову Зміїний не закінчуються (це й амфори, й монети древньогрецького періоду), великих відкриттів на острові поки що не зробив жоден з археологів.

Інфраструктура.

На острові є невеличка інфраструктура – тут є своє відділення банку, поштове відділення, магазин, медпункт, сучасний готель та філіал археологічного музею. Особливу цікавість приїжджих викликає маяк острова.

Зміїний як осередок туризму.

На сьогоднішній день туризм у Зміїному розвинений не дуже. Та й дістатись острову дуже складно. Рейсових маршрутів туди немає. Дістатися острову можна двома шляхами – замовивши гелікоптер чи на кораблі «Касатка», що ходить до острову десь один раз на два тижні, а взимку і того рідше. Стартує цей корабель з бази «Базарчук», що у Вілково. Допливти до острова не дивлячись на те, що знаходиться він не так далеко від узбережжя, можна лише годин за 4-6. Лише 1,5-2 години займає прохід дельті Дунаю.

Туристи до Зміїного приїжджають рідко, в основному, через те, що до нього важко і дорого діставатись. Однак остів не раз знаходився «під прицілом» і державних і приватних туристичних агентств і представників, як відмінне місце для екотуризму.

Коментарі
Завантаження...